[vc_row][vc_column][vc_column_text]THY’nin Akademi için seçim sürecinde iş birliği yaptığı Alman DLR firmasının yönetimindeki psikolojik mülakat DLR2, 2018’den itibaren yerini tamamıyla İstanbul Üniversitesi’nin CRM mülakatına bıraktı. Süreci millileştirmek adına atılan bu güzel adımda aslında adaylar üzerinde analiz edilmek istenen yeterlilikler hemen hemen aynı diyebiliriz. Bunu kavramak adına önce CRM’in ne olduğunu anlamalıyız.

Hanımlar, beyler ve sevgili çocuklar, -müstakbel- kaptanınız konuşuyor…

CRM (Crew Resource Management), adından da anlaşılacağı üzerine ekip kaynak yönetimi olarak tanımlanmaktadır. CRM’in amacı, emniyetli bir uçuş operasyonu için var olan tüm ekibi, donanımı, bilgileri en etkili ve verimli şekilde kullanıp koordinasyonu sağlamaktır. Tarihte ilk zamanlar CRM, cockpit resource management olarak tanımlandırılıp, emniyetli bir uçuş için kokpitteki kaynakların yönetimini işlerken, günümüzde çok daha genişleyerek kokpit ekibi, kabin ekibi, teknisyenler, uçuş mühendisleri, yer görevlileri, dispatcherlar, uçağın teknik donanımları gibi birçok uçuş güvenliğini etkileyebilecek birimleri de takıma dahil ederek ‘Crew Resource Management’ ismiyle tanımlanmaktadır.

Aşağıdaki kitaplarda ve içeriklerde sizlere CRM konusunda oldukça faydalı olabilecek bilgiler mevcuttur.[/vc_column_text][vc_single_image image=”3152″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_tta_tabs style=”modern” shape=”round” color=”pink” active_section=”1″ title=”CRM”][vc_tta_section title=”CRM” tab_id=”1552858260116-e71ec9e1-4978″][vc_column_text]

    [/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]