THY’de pilot olmak için geçmeniz gereken adımların en zorlularından iki tanesini oluşturan DLR-1 ve DLR-2 ne tür sınavlardır?

DLR açılınca korkutan kısaltmalardan biri : Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. yani Alman Havacılık ve Uzay Dairesi, bir manada Avrupalı NASA. Kurumun ismiyle andığımız bu sınavlar esasında Avrupalı astronotların seçilmesi için tasarlanmış. Gelgelelim modüler bir sınav olması hasebiyle Lufthansa, SunExpress ve tabii ki Türk Hava Yolları gibi firmaların da radarına girmiş ve pilot adaylarının kaderini belirleyen yol ayrımlarından biri haline gelmiş.

Bu yazıda -ve hatta sitede bulunan birçok yazıda- Türk Hava Yolları‘nın uygulamaları ve yaklaşımları göz önüne alınacaktır. Bahsi geçen yazılarda belirtilmiş şartlar değişebilir o yüzden başvuru döneminde yayınlanan ilanı dikkatlice okuyarak burada okuduğunuzla çelişen bir bilgi olup olmadığına dikkat ediniz. Haliyle, THY’nin sağladığı güncel bilgilere göre hareket etmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda bize de haber verirseniz potansiyel yanıltmaların önüne geçmiş oluruz.

DLR dediğimiz esasında bir sınavlar silsilesi. İki kısımdan oluşuyor ve DLR-1 ve DLR-2 isimleriyle anılıyor. Genel olarak, ilk kısım teknik kabiliyetleri ölçerken ikinci kısım psikolojik yeterliliklere odaklanıyor. Ayrıca, ilk aşama geleneksel sınav formatına daha yakınken ikinci adım mülakat şeklinde gerçekleşiyor.

dlr sınavı

DLR

     SUNEX – CBT

      THY – CBT

       Concentration:

        Cube Rotation:

         English:

          Mathematics:

           MIC Test:

            Perceptual Speed:

             Physics:

              Running Memory Span (RMS):

               Spatial Orientation:

                Visual Memory: